Eldöntöttem, hogy abbahagyom a pornózást. Milyen tünetekre számítsak a leszokás folyamatában?

Már 5 hete annak, hogy el­ad­tam a szá­mí­tó­gé­pe­met (el kel­lett adnom), és ezzel együtt por­nót se néz­tem már 5 hete. Van egy ipad-em, amit nagy­sze­rű web­szű­rő­vel lát­tam el, vi­szont néha még en­ge­dek az ön­ki­elé­gí­tés kí­sér­té­sé­nek, a fa­ce­boo­kos ké­pe­ket né­ze­get­ve. Je­len­leg 2 hete tisz­ta va­gyok. Egy lel­ki­leg tá­mo­ga­tó kör­nye­zet­ben élek, és van egy nagy­sze­rű lel­ki­ve­ze­tőm. Arról sze­ret­nék kér­dez­ni, hogy mik a fel­épü­lés stá­di­u­mai, hogy va­la­mennyi­re ké­szül­ni tudja rá.

Hal­lot­tam kü­lön­bö­ző fá­zi­sok­ról, köz­tük a "mé­zes­he­tek" fá­zi­sá­ról (amit már meg­ta­pasz­tal­tam, de túl va­gyok rajta - J), most úgy érzem, abban a fá­zis­ban va­gyok, ami­kor igyek­szem el­nyom­ni a test szük­ség­le­te­it. Úgy tudom, van­nak to­váb­bi fá­zi­sok is, ami­kor bi­zo­nyos el­vo­ná­si tü­ne­tek is je­lent­kez­nek (nem tudom, hogy ez pon­to­san mit je­lent). Ré­geb­ben he­ten­te néz­tem por­nót, nem na­pon­ta. Va­la­ki fel tudná nekem vá­zol­ni, hogy nagy­já­ból miből áll a fel­épü­lés fo­lya­ma­ta?

Kér­nék egy imát is magam ré­szé­re! Isten áld­jon ben­ne­te­ket!


VÁ­LASZ


Erre a kér­dés­re nehéz vá­la­szol­ni, mert több fel­épü­lé­si mo­dell is lé­te­zik, és min­den­ki a saját tem­pó­já­ban halad előre a fel­épü­lés útján.

Hoz­zám Dr. Pat­rick Car­nes mo­dell­je áll közel, ez a fel­épü­lést 6 lé­pés­ben vá­zol­ja fel:

1. A kö­ze­lí­tés fá­zi­sa

Ebben a fá­zis­ban a füg­gők­ben tu­da­to­sul, hogy egy prob­lé­má­val áll­nak szem­ben, de még fél­nek attól, hogy se­gít­sé­get kér­je­nek. Meg­pró­bál­ják ab­ba­hagy­ni a por­nó­né­zést és/vagy a masz­tur­bá­lást, azon­ban nem sok si­ker­rel. A pró­bál­ko­zá­sa­ik nem jut­nak to­vább nagy lé­leg­ze­tű ne­ki­fu­tá­sok­nál. Né­há­nyan már kér­nek se­gít­sé­get is, de gyor­san bá­tor­sá­gu­kat vesz­tik és ab­ba­hagy­ják, mert nem ta­pasz­tal­nak azon­na­li si­kert. Van, aki ba­ga­tel­li­zál­ja a prob­lé­mát. Ez a fázis el­tart­hat kb. 2 évig.

2. Krí­zis/Dön­tés fázis

A függő sze­mély végül el­is­me­ri, hogy a prob­lé­má­ja ko­moly. Élet­mód­já­nak kö­vet­kez­mé­nyei te­szik ezt nyil­ván­va­ló­vá szá­má­ra, pl. el­ve­szí­ti a mun­ká­ját, tönk­re­megy a há­zas­sá­ga, adós­ság­ba ke­ve­re­dik. A függő rájön, hogy ez így nem mehet to­vább. Ál­ta­lá­ban ilyen­kor szo­kott se­gít­sé­get kérni. Ez a fázis nagy­já­ból 3 hó­na­pig tart.

3. Sokk fázis

Ez az ér­zel­mi pusz­ta­ság, az irány­vesz­tés ideje, az ember meg­pró­bál úrrá lenni az oko­zott ká­ro­kon. Je­lent­kez­het­nek el­vo­ná­si tü­ne­tek, mint pl. fej­fá­jás, has­fá­jás, de­presszió, szo­ron­gás, belső zűr­za­var, fi­gye­lem­za­var. Ese­ten­ként harag támad benne a kor­lá­tok miatt, ame­lyet a te­ra­peu­ták vagy sze­ret­tei fel­ál­lí­tot­tak. Ami­kor a függő sze­mé­lyek csat­la­koz­nak egy te­rá­pi­ás cso­port­hoz, meg­ta­pasz­tal­ják a fel­té­tel nél­kü­li sze­re­tet és oda­tar­to­zás ér­zé­sét. Ez, va­la­mint a tudat, hogy nem kell többé ket­tős éle­tet él­ni­ük, meg­könnyeb­bü­lést je­lent szá­muk­ra. Rá­jön­nek, hogy jó dön­tés volt rá­lép­ni a fel­épü­lés, gyó­gyu­lás út­já­ra. Ez a sza­kasz kö­rül­be­lül 8 hó­na­pig tart.

4. Gyász fázis

Ez az idő­szak a mély vesz­te­ség és szo­mo­rú­ság ideje lehet a függő sze­mély szá­má­ra. Szo­mo­rú­ság tölti el ami­att, hogy a ru­ti­nos cse­lek­vés­min­ták (por­nó­zás és ön­ki­elé­gí­tés), ame­lye­ket ko­ráb­ban igény­be vett, hogy ér­zel­mi mély­pont­ja­i­ban eny­hü­lést ta­lál­jon, nem el­ér­he­tő­ek többé. Gyá­szol­ja mind­azt a vesz­te­sé­get is, amely a füg­gő­ség kö­vet­kez­mé­nye lett. Ilye­nek a mun­ka­hely el­vesz­té­se, há­zas­ság vagy kap­cso­lat el­vesz­té­se, a por­nó­ra köl­tött pénz és az idő, ame­lyet csa­lád­já­val tölt­he­tett volna ahe­lyett, hogy por­nót né­zett. Ez a sza­kasz 4-8 hó­na­pig tart.

5. A fel­épü­lés fá­zi­sa

Ezt az idő­sza­kot jel­lem­zi a jó­zan­ság, a meg­újult belső élet és sze­mé­lyes nö­ve­ke­dés. A függő sze­mély fel­fe­de­zi, hogy újra képes örül­ni. Sze­mé­lyes fe­le­lős­sé­get vál­lal élete min­den te­rü­le­tén. Töb­bet tö­rő­dik ön­ma­gá­val. Képes tu­da­to­sí­ta­ni és ki­fe­jez­ni igé­nye­it, és egész­sé­ges uta­kat hasz­nál azok ki­elé­gí­té­sé­re. Van, aki el­kezd ilyen­kor egy célt meg­va­ló­sí­ta­ni – pl. egy pro­jek­tet, vagy el­in­dul, hogy meg­sze­rez­zen egy ta­nul­má­nyi fo­ko­za­tot. Fi­gyel rá, hogy egész­sé­ges kap­cso­la­to­kat ala­kít­son ki és tegye magát ki­szá­mít­ha­tó­vá. Ez a fázis 18-36 hó­na­pig tart.

6. A nö­ve­ke­dés fá­zi­sa

A függő sze­mélyt meg­erő­sí­ti saját fel­épü­lé­sé­nek ta­pasz­ta­la­ta. Képes igazi em­pá­ti­á­ra és együtt­ér­zés­re saját ma­gá­val és má­sok­kal kap­cso­lat­ban. Egyre in­kább tudja ér­té­kel­ni a jól mű­kö­dő kap­cso­la­to­kat és azok ha­tá­ra­it. Régi kap­cso­la­tai át­ala­kul­nak vagy meg­szűn­nek. Új kap­cso­la­tok szü­let­nek, ame­lyek­nek fi­gyel­met szen­tel. Iz­gal­mas sze­mé­lyes nö­ve­ke­dés idő­szak ez a függő sze­mély szá­má­ra. Van, aki új kez­de­mé­nye­zé­sek­be fog, hogy jobbá tegye saját és mások éle­tét. Meg­szü­le­tik benne a vágy, hogy se­gít­sen má­so­kat, akik a füg­gő­ség csap­dá­já­ba estek. Ez a sza­kasz élet­hosszig tart.

Hogy va­la­ki­nek mennyi időt vesz igény­be vé­gig­jár­ni eze­ket a fá­zi­so­kat, attól függ, mi­lyen mé­lyen érin­tet­te őt a füg­gő­ség, és hogy ér­zel­mi­leg mennyi­re sé­rült. Van, aki né­hány hónap alatt kijön a füg­gő­ség­ből, má­sok­nak vi­szont né­hány évre is szük­sé­ge lehet. Fon­tos tudni: a tény, hogy esz­kö­ze­i­den van szűrő, vagy hogy min­de­nes­tül meg­sza­ba­dulsz ezek­től, még nem je­lent fel­épü­lést. Ez csak azt mu­tat­ja, hogy le­száll­tál a hul­lám­vas­út­ról. A sze­xu­á­lis ma­ga­tar­tá­sa­i­dat úgy kell néz­ned, hogy azok mé­lyebb, ér­zel­mi sebek tü­ne­tei. Amíg ezek a sebek nin­cse­nek meg­ne­vez­ve, és amíg be nem gyó­gyul­nak, a va­ló­di fel­épü­lés nem kö­vet­kez­het be.

A ha­té­kony fel­épü­lé­si prog­ram­hoz hoz­zá­tar­to­zik a ta­nács­adás (lel­ki­gon­do­zás), 12-lé­pé­ses cso­por­tok, bi­zal­mi tár­sak (ac­coun­ta­bi­lity part­ners), a sze­xu­a­li­tás ta­nul­má­nyo­zá­sa, spi­ri­tu­a­li­tás és az erény­ben való nö­ve­ke­dés. Ha ezek mind he­lyet kap­nak a fo­lya­mat­ban, el­ér­he­tő az egész­sé­ges és tar­tós fel­épü­lés.

 

Vélemény, hozzászólás?